İSTANBUL SULTANBEYLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü.

3 Aralık günü, engelli olarak tanımlanan bireylerin haklarına dikkat çekmek, verilen hizmet ve hakların niteliğini artırmak amacıyla 1992 yılından beri Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2012 yılında yayınlanan Dünya Engellilik Raporu verilerine göre, dünya nüfusun yaklaşık %15’i engel ile yaşamını sürdürmektedir. Türkiye nüfusunun da yaklaşık %12’sini oluşturan engelli bireylere yönelik hizmetlerin geçtiğimiz 10 yılda çeşitlenmesi ve niteliğinin artması, toplumsal farkındalık ve duyarlık düzeyinde gözlenen artış, tutumların olumlu hale dönüşmesi ve engellilere yönelik hizmetlerin gün geçtikçe daha kaliteli hale gelmesi oldukça sevindiricidir.

Bakanlığımız, devlet ve sivil toplum kuruluşları ile yoğun işbirliği yaparak  etiketlenmenin önüne geçilmesi ve ayrımcılık yapılmasına karşı her türlü çalışmaları sürdürmektedir. Temel ve öncelikli amacımız; hayat boyu öğrenme programlarıyla da destekleyerek her yaştaki bireyin en yüksek düzeyde eğitim alarak topluma çok önemli katkı sağlayacak bireyler olarak yer almalarını sağlamaktır. Bakanlığımız; toplumun çok değerli fertleri olan engelli bireylerimizin başkalarına bağımlı olmadan, yaşamlarını bağımsız ve yüksek yaşam kalitesiyle sürdürmelerine katkı sağlayacak eğitsel faaliyetleri sürdürmektedir. Akademik, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimleri için gerek özel eğitim ortamlarında, gerek kaynaştırma ve bütünleştirme ortamlarında sürdürülen bu faaliyetler, Dünya Engelliler Günü’nün bu yılki teması olan ‘Bariyerlerin kaldırılması, bütünleşik ve herkes için ulaşılabilir bir toplum’ ile de örtüşmektedir.Bakanlığımız engelli öğrencilerimizin eğitim yaşamlarını en kabul edilebilir biçimde sürdürmelerini sağlayacak kolay ulaşılabilirlik ve erişilebilirlikle ilgili çalışmalarını hızla tamamlamaktadır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesi ile ülkemizdeki engellilere yönelik hakların en iyi biçimde savunulabilmesinde emeği geçen her türlü kurum, kuruluş,  birey ve aile fertlerine teşekkür ederiz.

Abdurrahmangazi Mh. Emir Cd. Karizma Sk. Hükümet Konağı Kat 4 34920 Sultanbeyli İSTANBUL - (0216) 398 88 01 / (0216) 398 88 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.